Formy Pracy Terapeutycznej

Mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie oraz Filii dostępny jest szeroki wachlarz form spędzania wolnego czasu, zapewniających aktywizacje fizyczną, kulturalną oraz integrację społeczną. 

Aktywnie działa Sekcja Olimpiad specjalnych „Słoneczni”. Sportowcy zdobywają medale na zawodach regionalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych. Mieszkańcy uczestniczą także w wyjściach na basen, siłownię oraz wyjazdach na narty, sanki. Organizowane są przejażdżki rowerowe, zabawy przy muzyce. Jest możliwość gry w tenisa stołowego, bocce oraz w piłkę nożną na terenie Domu.

Systematycznie organizowane są wycieczki do najciekawszych miejsc na terenie Lubelszczyzny (Zoo w Zamościu, Skansen, Ogród Botaniczny w Lublinie, Podziemia Kredowe w Chełmie oraz tereny Roztocza). Także turnusy rehabilitacyjne cieszą się zainteresowaniem mieszkańców (wyjazdy nad morze, w góry).

Mieszkańcy mają  możliwość uczestniczenia w życiu społeczności miasta Krasnystaw. Organizowane są wyjazdy do kina, teatru, na pizzę czy lody. Codziennie mogą wyjść na zakupy gdzie mają okazję ćwiczyć umiejętność dysponowania własnymi pieniędzmi. Przygotowywane są wewnętrzne turnieje gry w Tysiąca czy w warcaby. Mieszkańcy bardzo lubią przygotowywać małe imprezy towarzyskie takie jak obchodzenie urodzin czy imienin. Daje to możliwość integracji i podtrzymywania pozytywnych relacji.

W naszym Domu działa zespół integracyjny „Tonacja” składający się z mieszkańców i pracowników. Zespół zapewnia oprawę artystyczną uroczystości oraz organizowanych imprez okolicznościowych (Walentynki, Andrzejki, Dzień Patrona). Mieszkańcy są także zapraszani na imprezy integracyjne do innych Domów. Nagrana została płyta z najpiękniejszymi kolędami śpiewanymi przez członków zespołu.

Kultywowane są tradycje świąteczne (obchody Wielkanocy, Bożego Narodzenia, porządkowanie grobów zmarłych mieszkańców). Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w mszach świętych odprawianych na terenie Domu.

Malownicze położenie i warunki klimatyczne sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu a także relaksacji i wyciszeniu.

Mieszkańcy Domu objęci są stałą opieką psychologiczną. Prowadzona jest terapia głównie
w wymiarze indywidualnym. Jej podstawowymi celami są: adaptacja do warunków Domu, pomoc
w rozwiązywaniu pojawiających się problemów osobistych oraz problemów dnia codziennego, rozwój osobisty mieszkańców.

Psycholog współpracuje z kadrą opiekuńczą oraz terapeutyczną DPS, z lekarzami, ze szkołą, z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną dzięki czemu możliwe jest wieloaspektowe i indywidualne spojrzenie na mieszkańca w celu jak najlepszej opieki.

 

Dodatkowe informacje